Uczniowie „Energetyka” w zmaganiach z ortografią

Kolejny raz uczniowie „Energetyka” udowodnili, że niestraszne im ortograficzne potyczki. I choć po dyktandzie niektórzy, półżartując, stwierdzili, że poradzili sobie z nim w okamgnieniu, to okazało się, że nie było ono takie łatwe! Z kolei zadania ortograficzne niejednego przyprawiły o ból głowy,  bo pełno w nich było zaskakujących niespodzianek!

X Konkurs Ortograficzny odbył się w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” 25 lutego 2018 r. dla upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. i obchodzony jest corocznie 21 lutego. Jego data związana jest z wydarzeniami  z 1952 r. w Bangladeszu, gdy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ponieważ niektórym językom świata zagraża wyginięcie, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.   W Polsce od paru lat działają kampanie społeczne: „Ojczysty-dodaj do ulubionych” (kampania Narodowego Centrum Kultury)  i  „Język polski jest ą-ę” (kampania pod patronatem Rady Języka Polskiego). Ich celem jest zwrócenie uwagi na wartość polszczyzny.

W tym roku do zmagań konkursowych przystąpiło 26 uczestników.  Pierwszą część stanowiło dyktando, które najlepiej napisała uczennica 3 TAE Kornelia Gondek. W części drugiej uczestnicy mieli do wykonania 7 zadań badających zarówno znajomość reguł ortograficznych, jak też umiejętność  właściwego tworzenia skrótów  i poprawność gramatyczną w stałych związkach wyrazów. W tej części również najwięcej punktów zdobyła Kornelia  i w rezultacie zajęła 1 miejsce z liczbą punktów 90. Na miejscu drugim, z liczbą punktów 83- uplasowała się Julia Puchalska z 2 TC, a na trzecim z 82 punktami Damian Zawolski z 3 TIb.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom szczerze gratulujemy znajomości zasad ortograficznych i interpunkcyjnych oraz umiejętności ich stosowania.

 

Organizatorki Jolanta Ujma i Monika Ciągło

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme
Skip to content