IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku Polskim

Jak rozumiesz pojęcie ,,swojski derywat”, czym jest słownictwo wspólnoodmianowe, czym zaś imiesłów przysłówkowy uprzedni? Jak zastąpić wyrazy typu wyniuansowany, ocholerować na powszechnie znane i poprawne, i jak nie dać się zmanipulować reklamie…?Na te i podobne pytania odpowiedzieć musieli uczestnicy IX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim,  którzy 19 marca 2014 roku przybyli do Energetyka na znany już  w środowisku konkurs.

Siedem szkół gimnazjalnych i cztery ponadgimnazjalne stanęło w szranki o tytuł laureata konkursu.      Potyczki reprezentantów naszej szkoły(Jakub Pełka, Dominika Kłos, Tymoteusz Stenzel) z zawiłościami j. polskiego zakończyły się sukcesem.  Energetyk zajął-uwaga- III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. To powód do dumy, tym bardziej, że rywalami w walce byli reprezentanci liceów ogólnokształcących, a i poziom przygotowań wysoki.

        Uczniowie powiatu dolnośląskiego musieli  ponadto stawić czoło ortograficznym bykom, zmierzyć się z zawiłościami języka polskiego , wykazać dużą sprawnością w posługiwaniu się językiem jako narzędziem myśli, pokonać tremę przed publicznym wystąpieniem.

Jednak wiedza, duch rywalizacji i zapał do walki ostatecznie zadecydowały o sukcesie i zwycięskich   

potyczkach. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepszymi torreadorami okazali się:

Gimnazjum w Czarnym Borze-I miejsce

Publiczne Gimnazjum Dwujęzyczne nr 12-II miejsce

Publiczne Gimnazjum w Walimiu-III miejsce.

 

Najlepsi w kategorii szkół ponadgimnazjalnych to:

 Zespół Szkół nr 2-I miejsce

III Liceum Ogólnokształcące-II miejsce

Zespół Szkół Politechnicznych Energetyk-III miejsce.

A już w przyszłym roku jubileuszowy X Konkurs, na który w imieniu organizatorek: p.Moniki Ciągło, p.Marty Piwowar i p.Agnieszki Kaczmarek serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którym język polski nie straszny, a walka z językowymi bykami dodaje skrzydeł.

 

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme
Skip to content