Natalia na tropach pereł księżnej Daisy

Historia pereł księżnej Daisy stała się inspiracją dla pisarki Joanny Bator, ale też dla naszej uczennicy Natalii Szlifierz z klasy 3 TC. Joanna Bator opisała tę historię w swojej powieści „Ciemno prawie noc”, a Natalia zaciekawiona powieścią wzięła udział w powiatowym konkursie „Miejsca, ludzie i legendy w powieściach Joanny Bator”. Konkurs, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczawnie- Zdroju i Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej –Curie, składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na napisaniu pracy na wybrany temat. Natalia swoją rozprawkę zaczęła tak:

Historię można opowiedzieć na wiele sposobów. Inaczej będzie ona brzmiała z ust niedoświadczonego dziecka, a inaczej te same wydarzenia opisze dorosły. Mówi się, że jest tyle wersji do opowiedzenia, ile osób. Dzięki bohaterom książki Joanny Bator pt. „Ciemno, prawie noc” mamy pełny obraz legendy na temat pereł księżnej Daisy, albowiem wydarzenia relacjonuje nam młoda Ewa, która przedstawia ową opowieść, wcześniej przekazaną jej przez ojca, jak i inni dorośli, m.in. Albert Kukułka, który już swoje przeżył i jak później się dowiadujemy – był on naocznym świadkiem opowiadanej historii.

            Toczy się ona wokół malowniczego i zarazem tajemniczego Zamku Książ, który jest chlubą Wałbrzycha i okolic. Krąży wiele pogłosek na temat legend i podań dotyczących tego regionu. Wiele osób zastanawia się, czy jest w nich chociaż ziarenko prawdy. Lecz przyjrzyjmy się dokładniej najciekawszej z nich – historii pereł księżnej Daisy.

 

Wypracowanie Natalii otrzymało maksymalną liczbę punktów i dało jej możliwość udziału w kolejnym etapie, który odbył się 11 kwietnia 2016 r. Najpierw uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o twórczości Joanny Bator, a następnie w finale prezentowali  w wybranej formie swoją pracę.  Ostatecznie Natalia, po świetnie napisanym teście i wygłoszonej prezentacji, uplasowała się na trzecim miejscu. Nagrodą w konkursie była najnowsza książka „Wyspa Łza” z dedykacją autorki. Nadmienić trzeba, że praca naszej uczennicy była jedną z dwóch najlepszych, które odczytano na forum w części finałowej.

Natalię w przygotowaniach do konkursu wspierała p. Monika Ciągło, a opiekę w czasie występu sprawowała p. Ewa Hoppe- Rychłowska.

 

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme
Skip to content