IX edycja „Primus in Deutsch”

Język niemiecki – modny? Niemodny? Na pewno potrzebny…, bo język sąsiadów i ich kulturę należy znać, by się szanować, lubić i lepiej rozumieć.

Wo produziert man Gummibärchen? Wo isst man Wurst mit Kraut auf dem Oktoberfest? Die Sacher-Torte ist eine Spezialität aus…? Z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy IX Międzyszkolnego Konkursu dla Gimnazjalistów “Primus in Deutsch”, którzy 6 kwietnia 2017 roku przybyli do Zespołu Szkół Politechnicznych “Energetyk” w Wałbrzychu na kolejną edycję konkursu.


Do udziału w potyczkach językowych zgłosiło się osiem szkół gimnazjalnych Powiatu Wałbrzyskiego reprezentowanych przez trzyosobowe drużyny . Poziom przygotowania młodzieży był wysoki, a rywalizacja konkursowa bardzo zacięta.
W części pierwszej – pisemnej konkursu, w której uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test leksykalno-gramatyczny z elementami wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego najlepszymi były uczennice: Milena Topolska z Publicznego Gimnazjum z Czarnego Boru, Katarzyna Kwiatkowska z Publicznego Gimnazjum ze Starych Bogaczowic i Dominika Amanowicz również z Publicznego Gimnazjum ze Starych Bogaczowic.
W części drugiej – ustnej uczestnicy przedstawiali prezentację na temat: „Miejsca warte zobaczenia w naszym Powiecie Wałbrzyskim”, w której trzeba było zaplanować wycieczkę dla uczniów przyjeżdżających na wymianę z Niemiec.
Laureatami konkursu, którym gratulujemy wiedzy są:
1. Publiczne Gimnazjum w Czarnym Borze w składzie:
Emilia Rolka , Aleksandra Topolskai Milena Topolska
2. Publiczne Gimnazjum w Starych Bogaczowicach w składzie:
Dominika Amanowicz, Natalia Kozłowska i Katarzyna Kwiatkowska
3. Publiczne Gimnazjum Nr 7 w Wałbrzychu w składzie:
Ewa Kwil, Julia Swigost i Olaf Mojsa
Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska Poseł na Sejm RP, Pan Roman Szełemej Prezydent Miasta Wałbrzycha i Jacek Cichura Starosta Wałbrzyski, zaś sponsorami, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie rzeczowo byli: Daicel Safety Systems Europe z Żarowa, Tauron, Wydawnictwo Językowe LektorKlett i Pearson Longman.
Chciałybyśmy złożyć szczególne podziękowania za pomoc przy organizacji naszego konkursu Panu Dyrektorowi Ryszardowi Janasowi, Pani Jolancie Dróżdż, Pani Ewie Hoppe-Rychłowskiej, Pani Małgorzacie Skrabskiej i Pani Justynie Włodarskiej.
Organizatorki Joanna Fudali i Jadwiga Komarnicka zapraszają na X Konkurs „Primus in Deutsch” w przyszłym roku szkolnym.

Zapisz

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme
Skip to content