DOBIEGŁ KOŃCA XXI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

DOBIEGŁ KOŃCA XXI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

Oto co działo się w „Energetyku” w dniach od 15.10.2018r. do 26.10.2018r.

Wyznaczone klasy wzięły udział w wykładach :

15.10.2018r. „O wodnych zasobach lasów” (wykładowca prof. Romuald Kosina) kl.2TD i 1TIa.

17.10.2018r. „Latające drony w budownictwie” (wykładowca dr inż. Łukasz Bednarz) kl.2TA, 3TA/3TE, 1TIb oraz osoby z zewnątrz.

19.10.2018r. „Mikrobiologiczna historia pijaństwa” (wykładowca dr Emil Paluch) kl.3TIa, 2TD/2TE, 2TIa (2 grupa).

19.10.2018r. „Meteoryty – goście z kosmosu” (wykładowca dr Krzysztof Radziszewski) kl.1TG/1TR, 1TA/TE.

19.10.2018r. „Sekrety Słońca” (wykładowca dr Krzysztof Radziszewski) kl.1TD, 3TD, 1TIb.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładów, chętnie zadawali pytania.

Następnie odbyły się dwa konkursy:

23 października 2018r. – XIII edycja Konkursu Wiedzy o Języku Polskim, którego celem jest popularyzacja kultury języka ojczystego i doskonalenie umiejętności starannego, estetycznego i jasnego posługiwania się polszczyzną w mowie i piśmie. Konkurs corocznie organizują nauczyciele języka polskiego –p. Monika Ciągło, p. Agnieszka Kaczmarek i p. Marta Piwowar. W tym roku po raz pierwszy patronat honorowy nad konkursem objął Dolnośląski Kurator Oświaty p. Roman Kowalczyk. Patronat honorowy ustanowili również oraz ufundowali nagrody Poseł na Sejm RP p. Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, Starosta Wałbrzyski p. Jacek Cichura oraz Prezydent Miasta Wałbrzycha p. Roman Szełemej.

W zmaganiach wzięło udział pięć drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz pięć drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej części trzyosobowe zespoły rozwiązywały test gramatyczno- językowy o bardzo wysokim stopniu trudności.

W dalszej części wyłoniono cztery najlepsze zespoły z każdej kategorii, wzięły one udział w rozgrywkach finałowych. Zadaniem drużyn było przygotowanie i wygłoszenie dłuższej wypowiedzi na jeden z wylosowanych tematów o stopniu trudności porównywalnym a maturą ustną z języka polskiego. Ten etap wyłonił zwycięzców w dwóch kategoriach. Oto wyniki:

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Gospodarze-Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk”- Bartosz Dzimira, Kamil Fijałkiewicz, Damian Zwoliński.

II miejsce – II Liceum Ogólnokształcące – Jakub Anioła, Dominika Wanago, Hanna Zając.

III miejsce – Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie – Nicola Klar, Marta Rotman, Katarzyna Dziewońska.

Szkoły podstawowe i gimnazjalne:

I miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 4 – Szymon Dominiak, Julia Cismasz, Kinga Kryś.

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 – Natalia Dziubińska, Aleksandra Karbownik, Julia Powroźnik.

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 – Michalina Pastuszeńko, Martyna Wilusz, Aleksandros Tsiripidis.

24 października b.r. już po raz dziewiąty, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, odbył się konkurs „Potyczki angielsko – niemieckie”. W tym roku konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjalnych szkół z Wałbrzycha i okolic. Tegoroczne potyczki cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży i do udziału w nim zgłosiło się aż 9 drużyn dwuosobowych. Poprzez formę zadań konkursowych, tj. łamigłówek, zagadek oraz rebusów językowych, zawodnicy doskonalili umiejętności językowe z zakresu języka angielskiego i niemieckiego.

Pula punktów do zdobycia wynosiła 180.

Zwycięzcą IX edycji „Potyczek angielsko – niemieckich” została drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu w składzie: Norbert Duliński i Daniel Solczyński zdobywając 156 punktów.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21.

Trzecie – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach.

Konkurs „Potyczki angielsko – niemieckie” zorganizowały i przeprowadziły: p. Anna Majorkiewicz, p. Justyna Włodarska i p. Iwona Landzberg – nauczyciele języków obcych.

25 i 26 października odbyły się warsztaty dla najmłodszych – przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Były to ciekawe i pomysłowe doświadczenia chemiczne, fizyczne, zajęcia z grafiki komputerowej i interaktywnej matematyki prowadzone przez uczniów „Energetyka” pod czujnym okiem p.Anny Talarczyk, p. Jolanty Dróżdż, p. Waldemara Tymkowskiego, p.Alicji Wellner, p. Marka Szymaniaka, p. Ilony Tempes i p. Aldony Ławniczak. W tym roku odwiedziło nas ok. 350 milusińskich.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy wzięli udział w tegorocznym Festiwalu Nauki, za ich ogromny wkład pracy i zaangażowanie. No i Wam, nasi drodzy i kochani uczniowie, bez waszej pomocy organizacja i przeprowadzenie Festiwalu nie byłyby możliwe.

Koordynatorzy: Ilona Tempes i Aldona Ławniczak

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme
Skip to content