XXII DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI ZAKOŃCZONY

XXII DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI ZAKOŃCZONY

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zorganizowaliśmy, kolejny już raz, Festiwal Nauki w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu.

Festiwal odbył się w dniach od 15.10.2019r. do 25.10.2019r. i zawierał w swoim programie wykłady, konkursy oraz warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych.

15.10.2019 odbyły się wykłady ,,Człowiek i lasy w XXI wieku’’ i ,,Środowiskowe walory starych kamieniołomów’’ prowadzone przez prof. Romualda Kosinę. W pierwszym wykładzie uczestniczyły klasy 3TDE i 2TIA, w drugim klasy 4TD , 3TIB oraz 4TAE

18.10.2019- ,,Elektrostatyka w życiu codziennym’’, wykład prowadzony przez dr inż. Tomasza Czapkę. Ze względu na duże zainteresowanie uczniów przedstawioną tematyką ,wykładowca przedłużył swoje spotkanie o następną godzinę i obiecał dalszą współpracę z naszą szkołą. W wykładzie udział wzięły klasy 4TD, 1I5, 2TAE.

Nasi uczniowie uczestniczyli w wykładach z opiekunami, wykazali się dużym zainteresowaniem i chętnie zadawali pytania.

Następnie przeprowadzone zostały dwa konkursy.

17 października 2019 roku odbyła się X edycja międzyszkolnego konkursu językowego dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych.

W tegorocznej edycji wzięło udział 7 szkół podstawowych z Wałbrzycha i okolic. Dwuosobowe drużyny rywalizowały z rówieśnikami z innych szkół, współpracując i uzupełniając się nawzajem w realizacji zadań konkursowych takich jak: krzyżówki, łamigłówki językowe, zagadki itp. Pula punktów do zdobycia wynosiła w tym roku 180,5.

Zwycięzcą X edycji „Potyczek angielsko – niemieckich” została drużyna Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze , w składzie Weronika Zielińska i Daniel Budzyński zdobywając 111 punktów. Drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu, a trzecie miejsce drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Wałbrzychu.

Oprócz rywalizacji konkursowej, na uczestników i ich opiekunów czekał poczęstunek oraz prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Iwonę Landzberg i przeprowadzona w obu językach obcych przez uczniów kl. 2 TIA. Podczas prezentacji uczestnicy konkursu mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej w interaktywnym quizie oraz dowiedzieć się jak skutecznie uczyć się języków obcych.

Organizatorzy – nauczyciele języków obcych: p. Anna Majorkiewicz, p. Justyna Włodarska, p. Iwona Landzberg.

21 października 2019 roku odbyła się XIV edycja Konkursu Wiedzy o Języku Polskim, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o języku polskim oraz wzbudzanie odpowiedzialności za jakość współczesnej polszczyzny. Corocznie organizują go nauczyciele języka polskiego- p. Monika Ciągło, p . Agnieszka Kaczmarek i p. Marta Piwowar.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 24 uczestników z 8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego.

Uczniowie pisali test z wiedzy o języku polskim, po którym, do części finałowej, zakwalifikowało się 18 uczniów z 6 szkół.

Podczas sprawdzania prac przez Jury, uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz pokaz zdjęć o utalentowanych uczniach i absolwentach naszej szkoły m.in. : o Wojtku Kapuśniku i Hakanie Cakarze, młodych filmowcach, którzy za filmy o tematyce społecznej „Kontury życia” zostali nagrodzeni „Bezcenną Niespodzianką” od firmy Mastercard i wzięli udział w 69. Międzynarodowym Festiwalu w Berlinie, o młodzieży, która w ramach projektu TLeN – Teatralnych Lekcji Nieobowiązkowych napisała scenariusz spektaklu „Mapa gwiazd. Krzesła mieszkają na Neptunie” i zrealizowała go na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, czy o Arku Hetmańczyku, który pasjonuje się fotografią.

W części finałowej- oratorskiej, zadaniem drużyn było przygotowanie i wygłoszenie dłuższej wypowiedzi na jeden z wylosowanych tematów o stopniu trudności na porównywalnym z maturą ustną z języka polskiego. Ten etap wyłonił zwycięzców w każdej kategorii wiekowej.

Wyniki XIV edycji Konkursu Wiedzy o Języku Polskim przedstawiają się następująco:

Szkoły podstawowe:

I miejsce- Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu: Julia Sudakowska, Julia Grodzka, Aleksandra Gołąb

II miejsce-Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze: Gabriela Chmielewska, Karolina Dudek, Marcin Bijak

III miejsce- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Wałbrzychu: Lena Dubaj, Alicja Kwiatek, Amelia Popławska

Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce- Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej- Curie w Szczawnie-Zdroju: Nicole Klar,

Sylwia Bielakiewicz, Katarzyna Dziewońska

II miejsce- Gospodarze-Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk”: Bartosz Dzimira,

Dawid Rataj, Damian Zawolski

III miejsce- 3 LO w Wałbrzychu, Kamil Różnowicz, Oliwia Kachel, Dariusz Kujtkowski.

24 i 25 października odbyły się warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych: interaktywna matematyka – działka p .Ilony Tempes i p. Aldony Ławniczak, doświadczenia chemiczne i fizyczne przygotowane przez p. Annę Talarczyk i p. Jolantę Dróżdż oraz zajęcia z grafiki ,,Świat 3D-od skanu do wydruku’’- dzieło p. Marka Szymaniaka i p. Bartłomieja Jamuły . Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i aktywnym udziałem dzieci w wielu doświadczeniach prowadzonych przez naszą młodzież. Uczniowie i nauczyciele byli na tyle zainteresowani naszym Festiwalem Nauki, że przybyła do nas grupa m.in. z Krotoszyna.

My , koordynatorzy Ilona Tempes i Aldona Ławniczak ,dziękujemy wszystkim nauczycielom biorącym udział w Festiwalu Nauki za zaangażowanie, cierpliwość, wykonanie ogromnej pracy przy przygotowaniu ciekawych i pomysłowych konkursów i doświadczeń. Dziękujemy również naszej młodzieży, która aktywnie uczestniczyła we wszystkich działaniach związanych z Festiwalem Nauki. Bez waszej pomocy nie byłoby to możliwe. Klasie 3TC, która dzielnie wspierała panią A.Talarczyk, klasie 2TAE, 3TA, które współpracowały z panią J. Dróżdż, klasie 2TGR i 4TD , które pomagały dzieciom, w rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych oraz uczniom Jackowi Bogdanowi i Amadeuszowi Czechowskiemu z klasy 3TIB za pokazanie jak działa świat 3D –czym jest skaner i jak za jego pomocą przenosić obiekty do komputera , w celu poddania ich dalszej obróbce oraz wydrukowi .

Całość Festiwalu Nauki dokumentowali Magdalena Matejuk i Kamil Gadziński.

Koordynatorzy Aldona Ławniczak, Ilona Tempes

Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" © 2015 Frontier Theme
Skip to content